Wyspa kuchenna jest dodatkowym miejscem do przechowywania, blatem roboczym i rozwiązaniem, które urozmaica kuchenną aranżację. Przy wyspie kuchennej możemy wspólnie spożywać posiłki, uprzednio je przygotowując. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pobyć tu chwilę w samotności z dobrą książką w ręku, a nawet spędzić pracowite popołudnie przy komputerze.
Niezależnie od sposobu użytkowania wyspy kuchennej, nie obejdzie się bez jej oświetlenia. Jakie lampy sprawdzą się w tym miejscu? Poniżej kilka wskazówek, które będą pomocne podczas wybierania oświetlenia nad wyspę kuchenną.
Oświetlenie dostosowane do wyspy kuchennej
W pierwszej kolejności zastanówmy się nad przeznaczeniem wyspy kuchennej. Czy posłuży nam ona jako dodatkowy blat roboczy, aby móc przygotowywać rozmaite dania, czy też planujemy potraktować ją jako zamiennik kuchennego stołu, na który w kuchni nie możemy sobie pozwolić.
Wyspa kuchenna może być również konstrukcją ułatwiającą podział na strefy. Wizualnie oddzieli bowiem kuchnię od jadalni i sprawi, że jedząc posiłki przy dużym stole jadalnianym, nie będziemy mieli przed sobą widoku zlewu pełnego brudnych naczyń czy blatów roboczych wypełnionych sprzętami kuchennymi.
Ta sama wyspa kuchenna może być również miejscem o walorach dekoracyjnych. Swoistą przestrzenią, w której spędzamy czas na relaksie, np. czytając książkę, jak i na pracy, gdy chcemy zmienić nieco otoczenie i zamiast biurka w domowym gabinecie, zasiadamy przy wyspie kuchennej. W zależności od tego, jak potraktujemy wyspę kuchenną, dobierzemy inny typ oświetlenia.
Lampy nad wyspę kuchenną, która spełnia funkcję blatu roboczego
Wyspa będąca kolejnym blatem roboczym wymaga precyzyjnego oświetlenia, skoncentrowanej wiązki światła, która obejmuje swym zasięgiem cały ten blat. Postawimy tu zatem na punktowe oświetlenie wiszące, reflektorki lub tuby – takie propozycje znajdziemy na stronie https://lightplus.pl/. Oświetlenie tego typu jest dość minimalistyczne, praktyczne, a światło obejmuje swoim zasięgiem mniejsze fragmenty przestrzeni, co pozwala na zachowanie precyzji, komfortu i bezpieczeństwa podczas przyrządzania posiłków.
Oświetlenie nad wyspą kuchenną, która zastępuje jadalniany stół
Zamiast stołu w jadalni – wyspa kuchenna. To rozwiązanie do niewielkich przestrzeni, gdzie wydzielenie oddzielnej jadalni nie jest możliwe. Podczas spożywania posiłków potrzebujemy odpowiedniej atmosfery, ale i dostrzegania tego, co mamy na talerzach. Poza tym to nie tylko czas wspólnych posiłków, ale i rozmów, więc chcemy widzieć swoich rozmówców.
Tu sprawdzą się również lampy wiszące, ale nieco wyżej zawieszone. Ich światło powinno być bardziej rozproszone, równomiernie rozprowadzane po całej strefie, w której znalazła się wyspa kuchenna. Oświetlenie musi być ciepłe, przyjazne dla oczu, podkreślające estetykę podawanych dań, a także pięknie udekorowany blat. Światło może bowiem nawet wzmagać apetyt i sprawiać, że posiłki spożywamy w miłej atmosferze.
Wyspa kuchenna miejscem dla home office
Home office kojarzymy przede wszystkim z domowym biurem. Kto jednak spróbował pracy zdalnej, dobrze wie, że od czasu do czasu przydaje się zmiana otoczenia, nawet we własnym domowym zaciszu. Chętnie do pracy wybieramy wyspę kuchenną, bo mamy tu blisko do wnętrza, w którym przyrządzamy sobie przekąski i kolejny kubek kawy. Za oknem za to nierzadko relaksujący widok, co sprzyja pracy. Oświetlenie nad wyspą kuchenną uzupełnijmy zatem o klasyczną lampkę stołową, która będzie się sprawdzała dokładnie tak samo, jak lampka biurkowa. To wystarczy, aby efektywnie pracować.
Oczywiście nie zapominajmy o aranżacji kuchni i przyległego wnętrza. Niech oświetlenie wyspy kuchennej koresponduje z lampami, które znalazły się w kuchni, pobliskiej jadalni czy też salonie. Stwórzmy miejsce, które zachwyca nie tylko funkcjonalnością!
—
Artykuł sponsorowany