Dom

Lampy dopasowane do charakteru kuchennego wnętrza – jak je dobrać?

W kuchni toczy się życie rodzinne i towarzyskie. W tym pomieszczeniu przygotowujemy posiłki dla bliskich, a nierzadko pozwalamy sobie na wspólne rozmowy przy kubku z ulubionym napojem. Liczymy zatem na funkcjonalność i ergonomię tej przestrzeni, a także na atmosferę, która zaostrza apetyt i sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu.

Dużą rolę w kuchni odgrywają lampy. Oświetlenie wpływa bowiem na wspomnianą funkcjonalność kuchni, ponadto decyduje o bezpieczeństwie i komforcie korzystania z niej, na koniec zaś uczestniczy w budowaniu klimatu. Jakie lampy sprawdzą się w tym szczególnym pomieszczeniu?

Kuchnia – dobrze oświetlone serce domu

Kuchnia bywa nazywana sercem domu, bo właśnie tutaj spędzamy sporo czasu. Gotujemy, wkładając w to całe serce. Dekorujemy talerze, na których podawane są posiłki, aby apetyt rósł, a dania zachwycały nie tylko pod względem smaków i zapachów.

Na postrzeganie kolorów i kształtów, poziom apetytu oraz przyjemność ze wspólnego spożywania posiłków wpływa dobrane oświetlenie. W kuchni musimy zadbać o to, aby w strefach roboczych było ono skoncentrowane i jasne, zaś w części jadalnej lub na stołem kuchennym – o ciepłej barwie, dla budowania wspomnianej atmosfery.

Oświetlenie poszczególnych stref w kuchni – jak to zrobić?

Niezależnie od wielkości kuchni i jej charakteru, musimy zadbać o zastosowanie oświetlenia:

głównego – najczęściej są to klasyczne lampy wiszące lub płaskie wersje lamp sufitowych, takie jak plafony – ciekawe propozycje znajdziemy na stronie https://azzardo.com.pl/;

zadaniowego – światło z lamp umieszczonych w okolicy blatów roboczych, kuchenki i zlewozmywaka pozwala na bezpieczne i komfortowe wykonywanie czynności, które wymagają precyzji;

dekoracyjnego – to ono wpływa na budowanie przyjaznej i przytulnej atmosfery, tak ważnej podczas wspólnego gotowania, pieczenia czy jedzenia posiłków.

Rodzaje lamp, które sprawdzają się w kuchennych wnętrzach

Na suficie możemy zamontować wspomniane lampy wiszące lub plafony. Te pierwsze sprawdzą się w kuchniach o standardowym, średnim bądź dużym metrażu. Małe i niskie kuchnie polubią się z plafonami, które równomiernie oświetlają całe wnętrze, a do tego zajmują niewiele miejsca.

Zarówno w roli oświetlenia głównego, jak i zadaniowego doskonale poradzą sobie lampy na szynach. Umieszczone na prowadnicach reflektorki można bowiem przesuwać w obrębie całej długości szyn. Poza tym ruchome głowice reflektorków to szansa na precyzyjne dopasowanie sposobu oświetlenia wybranych fragmentów kuchni, w tym miejsc roboczych.

Jako oświetlenie dekoracyjne możemy wybrać lampy stołowe, ale i nawet lampę podłogową. Ta druga będzie doskonałym rozwiązaniem do kuchni otwartej na jadalnię. W kawalerkach takie przestrzenie płynnie przechodzą jedno w drugie, więc lampa podłogowa może z jednej strony dawać dekoracyjne i przytulne światło skierowane na kuchenne wnętrze, z drugiej zaś zaoferuje również subtelną poświatę w kącie salonowo-jadalnianym.

Zarówno praktyczne, dekoracyjne, jak i nadające się na oświetlenie zadaniowe będą punktowe i LED-owe źródła światła. Minimalistyczne, trwałe, efektowne i efektywnie oświetlające każde kuchenne wnętrze. Za pomocą tak dobranych lamp stworzymy kuchnię na miarę naszych potrzeb!

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *